Türk Ticaret Kanununa Uygun Web Siteleri

Yeni Türk Ticaret Kanunu metni yayımlandı ve bunun şirket sahipleri için getirileri var. İnternet siteleriniz için mutlaka olmazsa olmaz maddeleri de içeren yeni ticaret kanunun özet metnini sizlerle paylaşıyoruz.

Şirketlere internet sitesi zorunluluğu

13.01.2011’de kabul edilen 6102 sayılı yeni Türk Ticaret Kanunu sermaye şirketlerine internet sitesi kurma zorunluluğu getirmekle birlikte mevcut sitelerin de bazı kurallara uygun hale gelmesini zorunlu kılmaktadır. Yeni kanuna göre, şirketinizin bir sitesi ve sitesinde de e-posta adresleri olmak zorunda. Aynı zamanda şirketinizin ticari ünvanı ve şirket bilgilerinin de bu sayfadan yayımlanması gerekmekte.

Şirketin hiyerarşisi, çalışanların isimleri, iletişim bilgileri gibi bilgilerin yayımlanması yeni kanunun günlük hayata sağlayacağı kolaylıklardan sadece bir kaçı olacak.

Yaptığımız web sayfaları yeni türk ticaret kanunu ile uyumludur.

Yasanın amacı hem şirketlere erişebilirliği artırmak hem de şeffaflık sağlayabilmektedir. Bu amaçla şirketle ilgili bazı bilgilerin yine yasada belirlenmiş minimum sürelerle internet sitesinde bulunması gerekiyor. Aynı şekilde bilgilerin güncellenmesi de gerekmekte.

Bu kadar önemli bir konuda şirketlerin internet siteleri yaptırırken öncelikle dikkat etmeleri gereken nokta açıkça koşulların belirlendiği bir sözleşme çerçevesinde internet sitelerini yaptırmalarıdır. Bazı bilgilerinizi en az 3 yıl boyunca internet sitenizde bulundurmak zorunda olduğunuz için herhangi bir yere yaptırdığınız internet sitenize 2 yıl sonra ulaşamazsanız çok ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. İnternet siteniz bir kez yaptırdığınız bir iş değil, bir nevi sanal ortamdaki işyerinizdir. Nasıl işyerinizi herhangi birine emanet edemeyeceğiniz gibi internet sitenizi de emin ellere teslim etmelisiniz ki büyük sorunlar yaşamayasınız.

İşte bu sebeple yasayı ve daha sonrasında çıkacak olan yönetmeliği sizin yerinize takip ederek sanal şirketinizin bütün yasal ve ticari gerekliliklerini yerine getiriyoruz.