Arama Motoru Optimizasyonu

Google, Yandex ve Bing’de ilk sayfa!

Google arama moturunda web sitenizi ilk sayfaya yükseltiyoruz. Yaptığımız web sitelerinin en önemli özelliklerinden biri Google arama motorunda ilk sayfada yer almalarıdır.

Diyelim ki yeni bir iş yeri açtınız ve bir tanıdığınız çok hoşunuza giden bir web sayfası yaptı. Şirketinizin logosunu sayfanın en güzel yerine yerleştirdi ve siz de parlayan gözlerle yeni sitenize bakıyorsunuz.

Hepsi çok güzel şeyler; fakat şöyle de bir durum var: Eğer sayfanız Google arama motoruna göre optimize edilmemişse, sayfanıza ancak tam adresini bilenler ulaşacaktır.

 

Arama motoru optimizasyonu nedir?

Sayfanızın içeriğine göre ve tabi ki de şirketinizin yaptığı işlere göre elinizde bir takım yazılı ve görsel veriler birikecektir. Biz bu verileri alıp Google’ın çok net okuyabileceği bir formata dönüştürüyoruz.

Peki Google bu formatı okuyor da ne oluyor? Olan şu: Örneğin siz bir doktorsunuz ve kadın doğum üzerine yoğunlaşıyorsunuz. Sayfanızda kadın doğum uzmanlığınızı kullanarak yazılar yayınladığınız zaman Google bu konuda arama yapan insanları sayfanıza yönlendirecek, dolayısıyla yazdığınız (ve işiniz) ile ilgili alakalı bir kitleye ulaşmış olacaksınız.

Alakalı insanlara kendinizi tanıtmanın bundan daha kolay ve düşük maliyetli bir yolu var mı?